/  2016-2017   /  Apel Katyński

Apel Katyński

„Tam na nieludzkiej Ziemi zabito wiarę, nadzieję, miłość.

Jednym strzałem w tył głowy.”

Tymi słowami dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego w Płońsku pani Teodozja Gorlewska rozpoczęła 10 kwietnia 2017 roku apel upamiętniający 77 rocznicę zbrodni katyńskiej i 7 rocznicę katastrofy smoleńskiej. Zaszczycił go swą obecnością Burmistrz Miasta Płońsk – pan Andrzej Pietrasik oraz Radny Rady Miejskiej – pan Marcin Kośmider. Młodzi artyści  oraz chór szkolny przedstawili krótko los ponad 20 tysięcy polskich oficerów, którzy we wrześniu 1939 roku dostali się do niewoli radzieckiej oraz okoliczności zbrodni dokonanej na nich w 1940 roku przez policję polityczną ZSRR – NKWD, na rozkaz ówczesnego przywódcy tego państwa – Józefa Stalina. Wspomniano m. in. podpułkownika Wincentego Cendro, zamordowanego w Katyniu, którego społeczność szkolna uczciła 3 listopada 2010 roku sadząc  Dąb Pamięci i zamieszczając pod nim pamiątkową tablicę. Delegacja uczniów wraz z Panią Dyrektor i Burmistrzem Miasta złożyła kwiaty i zapaliła symboliczny znicz pod Dębem Pamięci. W trakcie apelu uczczono też pamięć tych, którzy zginęli lecąc 10 kwietnia 2010 roku na uroczystości katyńskie – parę prezydencką – Lecha i Marię Kaczyńskich, ostatniego Prezydenta RP na emigracji – Ryszarda Kaczorowskiego oraz wielu polskich parlamentarzystów i działaczy społecznych. Uczniowie uczcili ich pamięć minutą ciszy.