/  2022-2023   /  „A wszystko zaczęło się w Krakowie…”

„A wszystko zaczęło się w Krakowie…”

15 maja był wyjątkowym dniem dla całej społeczności Szkoły Podstawowej nr 3 w Płońsku, która nosi imię wspaniałego wszechstronnego artysty- Stanisława Wyspiańskiego.
Tego dnia w związku z obchodami Dnia Patrona uczniowie płońskiej „Trójki” uczestniczyli w montażu słowno-muzycznym ,,Śladami Stanisława Wyspiańskiego”. W obecności Pani Teresy Kozery Wiceburmistrz Miasta Płońsk oraz całej społeczności szkolnej odbyła się akademia przybliżająca postać genialnego artysty. Treść programu artystycznego nawiązywała do bliskich Wyspiańskiemu wartości, idei oraz miejsc, szczególnie Krakowa. Wszyscy przenieśli się do bronowickiej chaty na wesele Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny, i podziwiali krakowiaka w wykonaniu uczniów klasy Ib. Nie zabrakło też nawiązań do wartości nadrzędnej: WARTOŚCI WOLNOŚCI, którą Wyspiański konsekwentnie w swoich dziełach podkreślał i za którą tęsknił. Uczennice klasy 8b wykonały taniec, który był afirmacją wolnej Polski. To właśnie szeroko rozumiana wolność w połączeniu z przywiązaniem do tradycji, ale też z nowatorskim spojrzeniem, walką o spełnianie marzeń, która stale towarzyszyła naszemu wieszczowi.
Uczniowie od lat nie zapominają o swoim patronie. Dowodem są liczne dzieła inspirowane Wyspiańskim. W tym roku Małgorzata Bachman, uczennica klasy 8c, namalowała obrazy nawiązujące do dzieł Wyspiańskiego. 🖼Nie zabrakło zaakcentowania tego faktu przez Panią Dyrektor Teodozję Gorlewską, która odniosła się do motywu przewodniego akademii, doceniając artyzm wszystkich występujących. Głos zabrała również Pani Teresa Kozera, która podkreśliła, jakim istotnym twórcą był i jest dla Polaków Stanisław Wyspiański.
Dziękujemy za emocje, wzruszenia i wyjątkowe zaangażowanie całego zespołu w realizację tego szczególnego dnia.