/  2014-2015   /  96 rocznica odzyskania niepodległości

96 rocznica odzyskania niepodległości

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego w Płońsku zwraca szczególną uwagę na kształtowanie postaw patriotycznych wśród uczniów oraz szacunek do symboli narodowych m. in. poprzez organizację uroczystości o charakterze patriotycznym. W dniu 12 listopada 2014 roku społeczność szkoły wzruszającym koncertem patriotycznym uczciła 96 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem wszystkich zwrotek hymnu państwowego. Na dekoracjach umieszczone zostały polskie symbole narodowe – orzeł, flaga państwowa, a wszyscy występujący mieli wpięte biało – czerwone kotyliony. Szkolny chór wykonał wiele pieśni patriotycznych, zaś dwie uczennice przybliżyły młodszym kolegom okoliczności wydarzeń sprzed prawie wieku. Po zakończeniu koncertu delegacja uczniów wraz z nauczycielem historii p. A. Kaczmarską złożyła kwiaty pod pomnikiem, który znajduje się na dziedzińcu szkoły. Obelisk został ufundowany w 1978 roku przez rodziców i nauczycieli dla upamiętnienia 60 rocznicy tamtych wydarzeń. W swoim wystąpieniu Pani Dyrektor Teodozja Gorlewska przypomniała dzieciom, że to miejsce jest ważne dla całej naszej społeczności i powinno być otoczone szczególną pamięcią. Należy także dbać o właściwe zachowanie w jego pobliżu. W przeddzień koncertu w holu szkoły została umieszczona gazetka okolicznościowa upamiętniająca odzyskanie przez Polskę niepodległości, która cieszy się zainteresowaniem zarówno uczniów, jak i rodziców. Szkolne uroczystości poprzedziły miejskie obchody Narodowego Święta Niepodległości, w których wzięli udział uczniowie wraz z dyrekcją i nauczycielami oraz poczet sztandarowy.