/  2021/2022   /  159. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

159. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

W naszej historii są daty szczególne. 22 stycznia 1863 roku należy właśnie do tych dat. Wtedy po raz kolejny nasi przodkowie stanęli do walki o wolność. Dziś wspominamy tych, którzy 159 lat temu chwycili za broń i przeciwstawili się rosyjskiemu zaborcy. Polska, jako państwo, nie istniała, ale jako naród żyła i pragnęła wolności. Pani dyrektor Teodozja Gorlewska, nauczyciele i uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w uroczystości zorganizowanej przez Jednostkę Strzelecką 1006 Płońsk przy grobie rodziny powstańców styczniowych. Na grobie zapłonęły znicze – symbole pamięci o wszystkich, którzy walczyli o wolną Polskę.
Powstanie styczniowe, największy zryw niepodległościowy XIX wieku, rozpoczęło się 22 stycznia 1863 roku Manifestem Tymczasowego Rządu Narodowego. Objęło tereny zaboru rosyjskiego i miało charakter wojny partyzanckiej. Jak oceniają historycy, podczas powstania miało miejsce ponad tysiąc starć, a w siłach polskich uczestniczyło w sumie około 200 tysięcy osób. Po zakończeniu powstania Polaków dotknęły liczne represje m.in. konfiskata majątków szlacheckich, kasacja klasztorów na obszarze Królestwa Polskiego, wysokie kontrybucje i aktywna rusyfikacja. Za udział w powstaniu władze carskie skazały na śmierć co najmniej 669 osób. Na zesłanie skazano przynajmniej 38 tysięcy osób.