/  2010-2011   /  Wyprawa na Syberię

Wyprawa na Syberię

W środę, 23 marca uczniowie naszej szkoły, wraz z panią dyrektor i opiekunami, udali się na spotkanie z wybitnym aktorem młodego pokolenia Mateuszem Damięckim.  Przyjechał on do Płońska w  towarzystwie swojego przyjaciela Pawła Długołęckiego aby opowiedzieć  zgromadzonym w Zajeździe Hetman płońszczanom o swojej  podróży na Syberię, która została zorganizowana w 2009 r. Podróżnicy w niezwykle interesujący sposób opowiadali o swojej wyprawie z przejęciem wspominając ciężkie warunki – niskie temperatury, brak ciepłej wody, ogromne wycieńczenie i chwile zwątpienia, które pojawiały się w czasie trwającej ponad 2 miesiące podróży.  Oprócz konkretów dotyczących całej wyprawy panowie starali się uzmysłowić dzieciom i młodzieży zgromadzonej w sali jakim krajem jest Rosja. Kilkakrotnie podkreślali, że Rosjanie to bardzo życzliwy i otwarty naród, który pomimo nękającej go biedy i głodu zawsze jest szczęśliwy. Natomiast ludzie, szczególnie ci mieszkający na wsi bardziej od pieniędzy cenią czas, jaki może im poświęcić drugi człowiek.
Nie zabrakło także anegdot związanych z ich pobytem na Syberii oraz zdjęć i filmów obrazujących całą wyprawę. Jak sami mówili po przejechaniu 25 tysięcy kilometrów wrócili do Polski wyczerpani, ale niesamowicie szczęśliwi. Wyjazd na Syberię to była ich przygoda życia i potwierdzenie, że marzenia się spełniają.
Po wystąpieniu dzieci mogły zdobyć autografy i porozmawiać z aktorem na temat jego przeżyć związanych z wyprawą. Na koniec najmłodsi uczniowie z naszej szkoły podziękowali obu panom za możliwość wysłuchania takiej ciekawej historii, która rozbudziła w nich chęć poznania Rosji nieco bliżej.