/  2011-2012   /  Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego 2011/2012.

Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego 2011/2012.

Dnia 01 września 2011 roku w Szkole Podstawowej nr3  im. Stanisława Wyspiańskiego w Płońsku odbyła się Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego 2011/2012. Podczas uroczystości nastąpiło także otwarcie dwóch ważnych dla szkoły obiektów : kompleksu boisk sportowych „Orlik 2012” i placu zabaw dla najmłodszych dzieci, powstałego w ramach rządowego programu „Radosna Szkoła”. Placówka zyskała nowe obiekty, we wrześniu ubiegłego roku została otwarta nowoczesna sala sportowa.
Uroczystość zaszczycili swoją obecnością znamienici goście, w tym: Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Julia Pitera, która reprezentowała Premiera, pana Donalda Tuska, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Mirosław Sielatycki, Posłowie na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Robert Kołakowski, Mirosław Koźlakiewicz, Marek Opioła, Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski, Mazowiecki Kurator Oświaty, pan Karol Semik, Mazowiecki Wicekurator Oświaty Katarzyna Góralska, pani Grażyna Opolska, reprezentująca Marszałka Województwa Mazowieckiego pana Adama Struzika, Przewodnicząca Komisji Edukacji Nauki i Szkolnictwa Wyższego Sejmiku Województwa Mazowieckiego pani Wiesława Krawczyk, Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego pan Leszek Ruszczyk , Dyrektor Departamentu Edukacji Publicznej i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Mirosław Krusiewicz oraz przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Burmistrz Miasta Płońsk pan Andrzej Pietrasik,  a także przedstawiciele wojewódzkich władz oświatowych, duchowieństwa, związków zawodowych, władze powiatu płońskiego, radni, dyrektorzy szkół, przedszkoli, prezesi firm, przedstawiciele sądu, policji, straży, prasy, telewizji i innych mediów.
W gościnne progi szkoły zaprosiła wszystkich pani dyrektor Teodozja Gorlewska, która poprowadziła uroczystą inaugurację. Rozpoczęcie roku szkolnego uświetniły poczty  sztandarowe ze wszystkich płońskich szkół. Odśpiewane przez gości i uczniów hymn państwowy i hymn Unii Europejskiej były mocnym akcentem oficjalnej części uroczystości. Polonez w wykonaniu Ludowego Zespołu Artystycznego Płońsk, którego członkowie zachwycili pięknymi strojami i doskonałym wykonaniem, poruszył patriotyczne struny w  sercach wszystkich uczestników uroczystości. W tej części zespół wokalny ze Szkoły Muzyki i Tańca „ Nutka” zaśpiewał piosenki o Płońsku, których słowa ułożyły dzieci. Znakomicie zaprezentowali się również uczniowie klasy sportowej ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Płońsku wraz z wychowawcą panem Marcinem Zaborowskim w pokazie gimnastycznym.
Gospodarzem otwarcia nowego roku szkolnego w województwie mazowieckim był Mazowiecki Kurator Oświaty pan Karol Semik, który w swoim wystąpieniu powiedział, że wybór miejsca podyktowany był priorytetami wskazanymi przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Płońska „ trójka”, według mówcy, spełniła wszystkie wymagane kryteria. Pan Kurator podkreślił, ze szkoła nosząca imię tak wybitnego twórcy polskiej kultury, stara się być nowoczesna, wyposażona w pomoce dydaktyczne na miarę czasu, zapewnia uczniom bardzo bogatą ofertę zajęć i działań. W tym roku szkolnym przyjmuje w swe mury 12 sześciolatków i uruchamia plac zabaw stworzony w ramach rządowego programu „ Radosna szkoła”. Pan Kurator na chwilę przeniósł się myślami do czasów swojego dzieciństwa, kiedy to jako mały chłopiec po raz pierwszy przekraczał próg szkoły.
Głos zabrali również pani Poseł Julia Pitera, pan Mirosław Sielatycki, Wojewoda Mazowiecki oraz Burmistrz Miasta Płońsk, którzy życzyli uczniom i kadrze nauczycielskiej samych sukcesów w nowym roku szkolnym.
Największą uwagę gości zwrócili jednak najmłodsi uczestnicy uroczystości – uczniowie oddziału przedszkolnego i klas pierwszych, którzy wkroczyli na salę ze swoimi wychowawcami w granatowych biretach. To właśnie do nich najcieplejsze słowa kierowały osoby zabierające głos i pani dyrektor Teodozja Gorlewska.
Końcowym akcentem uroczystej inauguracji było otwarcie dwóch boisk „Orlik” i placu zabaw „Radosna szkoła”. Symbolicznego przecięcia wstęg dokonali goście i uczniowie. Na płycie nowego boiska zawodnicy  „Małej Tęczy” rozegrali inauguracyjny mecz, który zapoczątkowali: Mazowiecki Kurator Oświaty, pan Karol Semik i Burmistrz Miasta Płońsk, pan Andrzej Pietrasik. W przerwie meczu rzuty karne wykonane zostały przez drużynę gospodarzy i gości.
Społeczność szkolna z niezwykłą starannością przygotowała się do tej uroczystości, czując się wyróżniona ze strony władz oświatowych. Piękna dekoracja w sali sportowej, kolorowe otoczenie placu zabaw (palmy z balonów, kolorowe piłki), aktualne gazetki ścienne i wypielęgnowane obejście szkoły stwarzały podniosłą i niecodzienną atmosferę.