/  2010-2011   /  Uroczystość sadzenia Dębu Pamięci

Uroczystość sadzenia Dębu Pamięci

„I tylko pamięć pozostała

Po tej katyńskiej nocy…

Pamięć nie dała się zgładzić,

Nie chciała ulec przemocy

I wołała o sprawiedliwość

I prawdę o świecie niesie-

Prawdę o jeńców tysiącach

Zgładzonych w katyńskim lesie „

1. Konarski „Katyń”

Nasza szkoła z dumą przystąpiła do ogólnopolskiej akcji sadzenia Dębów Pamięci-„Katyń ocalić od zapomnienia”, którą zapoczątkowało stowarzyszenie Parafiada im. Józefa Kalasancjusza. Jej celem jest posadzenie 21857 dębów na 70-lecie zbrodni katyńskiej. Dąb Pamięci, który został posadzony 3 listopada 2010 r. przed budynkiem naszej szkoły poświęcony jest pamięci podpułkownika Wincentego Witolda Cendro – więźnia obozu w Kozielsku, zamordowanego strzałem w tył głowy w Lesie Katyńskim 1940r. Wincenty Cendro urodził się 5 kwietnia 1895 r. na Karczówce w Kielcach. Już jako uczeń szkoły elementarnej brał czynny udział w bojkocie szkoły rosyjskiej i walce o szkołę polską. Należał do zakonspirowanej wśród uczniów kieleckiej Szkoły Handlowej tajnej organizacji niepodległościowej podporządkowanej Związkowi Walki Czynnej. W „wielkiej wojnie” brał udział w walkach frontowych w składzie polskich formacji wojskowych organizowanych z samych Polaków w carskiej armii. Służył w Legionie Puławskim, Dywizjonie Ułanów Polskich, Brygadzie Strzelców, w I Dywizji, w I Korpusie. W 1916 roku otrzymał stopień porucznika. W 1935 r. awansowany do stopnia majora i przydzielony do 22 pułku ułanów na stanowisko drugiego zastępcy dowódcy pułku. Major Wincenty Witold Cendro za udział w wojnach był odznaczony wieloma odznaczeniami, w tym m.in. Krzyżem Virtuti Militari, dwukrotnie Krzyżem Walecznych, Krzyżem Niepodległości, Krzyżem Zasługi, Medalami za Odwagę, Medalem Interalliee. Po 70 latach przed budynkiem naszej szkoły zasadziliśmy dąb, zapłonął znicz i odsłonięta została  pamiątkowa tablica ufundowaną przez pana A.Kowalskiego z firmy Goldgraf. Wróciła również  pamięć o podpułkowniku Cendro i pozostałych ofiarach mordu katyńskiego. Wielu wzruszeń dostarczył montaż słowno – muzyczny przygotowany przez  uczniów klas szóstych,  podczas którego usłyszeliśmy historię zbrodni katyńskiej i odpowiedzi na nurtujące uczniów pytania dotyczące tego wydarzenia oraz poznaliśmy losy naszego bohatera podpułkownika Cendro. W trakcie trwania uroczystości nie zabrakło refleksji, zadumy a także modlitwy. W tej ważnej lekcji historii uczestniczyli również zaproszeni goście. Byli to m.in. Burmistrz Miasta Płońsk p. Andrzej Pietrasik, ksiądz Michał Gołębiewski, przewodnicząca Rady Rodziców p. Agnieszka Jarosławska oraz przedstawicielka rodziców p. Paulina Rogowska. Goście wspólnie z  panią dyrektor naszej szkoły Teodozją Godlewską i przedstawicielami uczniów zasadzili dąb. Od tej pory społeczność szkolna Szkoły Podstawowej Nr 3 będzie miała takie specjalne miejsce, w którym kultywować będziemy pamięć o Katyniu. „Bo nie można być dobrym Polakiem jeżeli się tej pamięci nie kultywuje, jeżeli się bohaterom (…) nie oddaje należytej czci i hołdu”.