/  2015-2016   /  Uczniowie SP3 czytali „Lalkę” Bolesława Prusa.

Uczniowie SP3 czytali „Lalkę” Bolesława Prusa.

5 września 2015 roku w Parku im. Konstytucji 3 Maja odbyła się IV edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, podczas której społeczność Płońska i okolic czytała powieść Bolesława Prusa „Lalka”. Fragment „Pamiętnika starego subiekta” mieli przyjemność odczytać także uczniowie z naszej szkoły – Marcel Chrobot i Radosław Jędraszczak z klasy Vd. Chłopcy wcielili się w rolę Ignacego Rzeckiego i przekazali słuchaczom jego wspomnienia. Z zadaniem tym poradzili sobie doskonale. Piękne kostiumy i czytanie zachwyciły zgromadzonych w parku słuchaczy. Uczniów do udziału w Płońskim  Czytaniu „Lalki” przygotowywała pani Anna Kacperska. Fragmenty powieści czytali także między innymi burmistrz miasta Płońsk p. Andrzej Pietrasik, posłanka na Sejm – Julia Pitera, senator RP Jan Maria Jackowski, pan starosta Andrzej Stolpa, a także inne znane osobistości środowiska lokalnego, miłośnicy literatury oraz dzieci i młodzież z innych płońskich szkół. Czytaniu towarzyszyła muzyka – nostalgiczne piosenki starej Warszawy, romanse rosyjskie i pieśni żydowskie w wykonaniu artystki estradowej Danuty Stankiewicz . Można było także obejrzeć wystawę plenerową – „Lalka w rysunkach i fotografii”. Akcję Narodowego Czytania zainaugurował trzy lata temu prezydent Bronisław Komorowski. Obecnie kontynuuje ją prezydent Andrzej Duda. Trzy lata temu zainaugurowała to przedsięwzięcie lektura „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Dwa lata temu czytano dzieła Aleksandra Fredry, a rok temu w niemal 2000 miejscowości w całej Polsce odbyło się wspólne czytanie „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Publiczna lektura największych polskich dzieł literackich ma na celu propagowanie kultury narodowej i zachęcenie Polaków do częstszego sięgania po książki.