/  2013-2014   /  Szkolne Dni Zdrowia

Szkolne Dni Zdrowia

W dniach 7.04.-11.04 2014r. zorganizowano w naszej szkole Dni Zdrowia. Uczestniczyła w nich cała społeczność szkolna: uczniowie, nauczyciele i rodzice. W tym roku Dni Zdrowia dotyczyły chorób przenoszonych przez wektory. Akcję rozpoczął Światowy Dzień Zdrowia, obchodzony 7 kwietnia z okazji rocznicy powstania WHO w 1948 roku. Każdego roku motyw przewodni Światowego Dnia Zdrowia poświęcony jest innej tematyce, która podkreśla istotny problem w obszarze zdrowia publicznego na świecie.

W tym roku tematem przewodnim są Choroby Wektorowe. Celem kampanii jest zwrócenie uwagi by:

1. Rodziny mieszkający na obszarach najbardziej zagrożonych miały wiedzę jak należy się chronić przed tymi chorobami.
  2. Władze odpowiedzialne za zdrowie pomagały ludziom w ochronie przed tymi zagrożeniami.
  3. Podróżni mieli świadomość, kiedy istnieje konieczność ochrony i jakie środki profilaktyczne należy podjąć.
  4. Władze w krajach, w których choroby przenoszone przez wektory stają się problemem zdrowotnym, podjęły kroki w celu ochrony ludności przed nimi tymi chorobami.

Aby przybliżyć uczniom problem chorób wektorowych – boreliozy, kleszczowego zapalenia mózgu zorganizowano dla nich prelekcje z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych. Na zebraniach rodzice zostali zapoznani z przyczynami i groźnymi skutkami chorób wektorowych. Najlepszym sposobem zapobiegania wysokim chorobom jest przede wszystkim prowadzenie zdrowego i higienicznego trybu życia. Podczas Dni Zdrowia uczniowie przygotowywali zdrowe przekąski, owocowe śniadania, wykonywali prace plastyczne promujące zdrowy tryb życia – piramida zdrowia. Na szkolnym korytarzu przygotowano gazetkę tematyczną.