/  2012-2013   /  Szkolne Dni Zdrowia

Szkolne Dni Zdrowia

W dniach 8.04.-12.04 2013r. zorganizowano w naszej szkole Dni Zdrowia. Uczestniczyła w nich cała społeczność szkolna: uczniowie, nauczyciele i rodzice. W tym roku Dni Zdrowia dotyczyły profilaktyki chorób serca i nadciśnienia. Akcję rozpoczął Światowy Dzień Zdrowia, obchodzony 7 kwietnia z okazji rocznicy powstania WHO w 1948 roku. Każdego roku motyw przewodni Światowego Dnia Zdrowia poświęcony jest innej tematyce, która podkreśla istotny problem w obszarze zdrowia publicznego na świecie. W tym roku tematem przewodnim jest nadciśnienie. Hasłem tegorocznej kampanii jest Healthy Heart Beat – zdrowe bicie serca, zdrowe ciśnienie krwi. Celem kampanii jest zmniejszenie zawałów serca i udarów mózgu, przez podniesienie świadomości społeczeństwa na temat przyczyn i skutków nadciśnienia tętniczego, edukację zdrowotna w zakresie zapobiegania wysokiemu ciśnieniu krwi i jego powikłaniom oraz zachęcenie do regularnej kontroli swojego ciśnienia krwi.

{mosimage}

Aby przybliżyć uczniom problem nadciśnienia zorganizowano dla nich prelekcje z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych. Na zebraniach rodzice zostali zapoznani z przyczynami i groźnymi skutkami nadciśnienia, jakimi są: ryzyko choroby niedokrwiennej serca, zawały serca, udary mózgu i niewydolności nerek. Wśród uczniów i nauczycieli wykonano również pomiar ciśnienia krwi.

Najlepszym sposobem zapobiegania wysokiemu ciśnieniu krwi i jego powikłaniom jest przede wszystkim prowadzenie zdrowego i higienicznego trybu życia. Podczas Dni Zdrowia uczniowie przygotowywali zdrowe przekąski, owocowe śniadania, wykonywali prace plastyczne promujące zdrowy tryb życia oraz wykonywali opracowane zestawy ćwiczeń gimnastycznych. Na szkolnym korytarzu przygotowano gazetkę tematyczną.