/  2016-2017   /  Święto Odzyskania Niepodległości

Święto Odzyskania Niepodległości

10 listopada 2016 roku w naszej szkole odbył się apel poświęcony 98 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na początku pani Dyrektor Teodozja Gorlewska przywitała wszystkich zgromadzonych i krótko przedstawiła cel spotkania. Następnie głos zabrali mali artyści. Apel miał formę koncertu pieśni patriotycznych związanych z obchodzoną rocznicą. Chór szkolny oraz soliści zaśpiewali m. in.: „ Wojenko, wojenko”, „Piechotę”, ”Pierwszą Brygadę”, „Przybyli ułani”. Uczniowie prowadzący koncert przybliżyli społeczności szkolnej drogę Polaków do niepodległości. Wspomnieli ich walkę u boku Napoleona Bonaparte, powstania narodowe 1830 i 1863 roku, udział polskich jednostek wojskowych w I wojnie światowej. Podkreślili rolę Józefa Piłsudskiego – dowódcy I Brygady Legionów Polskich, późniejszego Marszałka Polski i przywódcy narodu. Zwrócili też uwagę na wydarzenia, które ułatwiły naszej ojczyźnie w 1918 roku powrót na mapę świata – przede wszystkim klęskę Niemiec i Austro – Węgier w I wojnie światowej oraz upadek cara w Rosji w 1917 roku. Uczniowie słuchający koncertu mieli możliwość śpiewania razem z występującymi, gdyż teksty pieśni były wyświetlone na ekranie. Na koniec apelu delegacja uczniów udała się na dziedziniec szkolny, gdzie pod pomnikiem poświęconym 60 rocznicy odzyskania niepodległości złożyła wiązankę kwiatów i zapaliła symboliczny znicz.