/  2009-2010   /  Ślubowanie 2009

Ślubowanie 2009

„Póki jesteśmy młodzi, wszystko jest przed nami”

Te słowa Juliusza Słowackiego były myślą przewodnią uroczystego Ślubowania pierwszoklasistów, które odbyło się 23 października 2009 roku w Szkole Podstawowej nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego w Płońsku. Cytat uzupełniała dekoracja, którą stanowiło wielkie drzewo. Na nim umieszczone były jabłka z napisami symbolizującymi przyszłość uczniów: nauka, praca, wiedza, przyjaźń, miłość, rodzina. Uroczystość rozpoczęła dyrektor szkoły pani Teodozja Gorlewska. Na Ślubowanie przybyli: Burmistrz Miasta Płońska pan Andrzej Pietrasik, prezes Banku Spółdzielczego pani Teresa Kudlicka, przewodnicząca Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 3 pani Agnieszka Jarosławska, wiceprzewodnicząca Rady Rodziców pani Agnieszka Klimczewska, ksiądz kanonik Edmund Makowski proboszcz Parafii św. Michała Archanioła. Pani dyrektor serdecznie powitała rodziców, a przede wszystkim najmłodszych i najważniejszych gości – uczniów klas pierwszych wraz z wychowawcami: kl.Ia p. Iwoną Nowakowską, kl. Ib p. Bogdą Nowakowską, kl. Ic p. Lillą Kornatowską, kl. Id p. Beatą Gorzkiewicz i p. Anetą Sybicką. Ważnym momentem uroczystości było wprowadzenie sztandaru i odśpiewanie hymnu państwowego oraz hymnu szkoły. Następnie głos zabrała ponownie pani dyrektor oraz zaproszeni goście. Wszyscy serdecznie witali pierwszaków i życzyli im samych sukcesów w szkole. Pani Teodozja Gorlewska przypomniała zebranym sylwetkę patrona naszej szkoły, wielkiego Polaka Stanisława Wyspiańskiego. Pierwszaków powitała także starsza koleżanka z klasy VIc przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego. Przypomniała, że uczeń obok praw, ma także obowiązki, a najważniejszym z nich jest pilna nauka. Zapewniła, że pierwszaki w trudnych chwilach mogą zawsze liczyć na pomoc starszych kolegów. Następnie odbyło się Ślubowanie uczniów na sztandar szkoły. Uczniowie ślubowali być dobrymi Polakami i kochać Ojczyznę. Niezapomnianą chwilą dla wszystkich dzieci było pasowanie na ucznia. Każde dziecko było „dotknięte” wielką kredką i otrzymało gratulacje od pani dyrektor i Burmistrza pana Andrzeja Pietrasika. Pod koniec uroczystości uczniowie klas pierwszych zaprezentowali swoje umiejętności recytując wiersze i śpiewając piosenki. W trakcie występu w sposób humorystyczny przedstawili swoje wady i zalety, pożegnali przedszkole i z radością powitali szkołę. Obiecali pilnie się uczyć i „dbać o pani nerwy”. Dzieci zostały nagrodzone za swój występ gromkimi brawami. Niezwykle przyjemną chwilą było wręczenie uczniom pierwszego dokumentu tożsamości – legitymacji szkolnej oraz pamiątkowych aktów pasowania na ucznia. Przedstawiciele Rady Rodziców podarowali uczniom upominki – skarbonki. Prezes Banku Spółdzielczego, pani Teresa Kudlicka, zachęcając dzieci do oszczędzania przekazała im również książeczki Szkolnej Kasy Oszczędności z pierwszym symbolicznym wkładem. Uroczystość zakończyła się pamiątkowymi zdjęciami. Było to niezwykle ważne wydarzenie zarówno dla wszystkich dzieci, jak też dla ich rodziców. Od tego dnia pierwszaki stały się pełnoprawnymi członkami „szkolnej rodziny”.