/  2012-2013   /  Rocznica zbrodni katyńskiej

Rocznica zbrodni katyńskiej

Dnia 10 kwietnia 2013 roku, w 73 rocznicę zbrodni katyńskiej i 3 rocznicę katastrofy smoleńskiej społeczność naszej szkoły zebrała się w miejscu, w którym kultywujemy pamięć o Katyniu – przy Dębie Pamięci. Nie można bowiem, być dobrym Polakiem, jeśli się tej pamięci nie kultywuje, jeśli nie oddaje się bohaterom należnej im czci i hołdu.
W tym szczególnym dla Polaków dniu uczciliśmy pamięć ofiar zbrodni katyńskiej – polskich oficerów, funkcjonariuszy policji państwowej, pracowników wywiadu i sądownictwa zamordowanych na polecenie najwyższych władz radzieckich wiosną 1940 roku w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Pośród zamordowanych w Katyniu był m.in. ppłk. Wincenty Cedro, któremu poświęcona jest pamiątkowa tablica i Dąb Pamięci posadzony przy Szkole Podstawowej nr 3 w Płońsku w listopadzie 2010 roku.

Oddaliśmy hołd pomordowanym w Katyniu składając kwiaty i zapalając symboliczne znicze pod Dębem Pamięci. Minutą ciszy uczciliśmy pamięć o pomordowanych w Katyniu, Starobielsku, Kozielsku, Ostaszkowie, a także o 96 ofiarach katastrofy lotniczej w Smoleńsku.