a
Image Alt

SP3

  /  Aktualności   /  2018-2019   /  Rajd rowerowy do Arcelina

Rajd rowerowy do Arcelina

Dnia 24 września br. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Stanisław Wyspiańskiego w Płońsku przystąpili do realizacji kolejnego działania w ramach projektu „Godność, wolność, niepodległość” przygotowanego przez Ministra Edukacji Narodowej w ramach rządowego programu wieloletniego „Niepodległa”. Uczniowie klasy 6 a uczestniczyli w rajdzie rowerowym do Arcelina. Trasa rajdu nie była przypadkowa, gdyż prowadziła do miejsca związanego z bohaterstwem i chwałą Polaków. Wśród uczestników wycieczki rowerowej nie zabrakło Dyrektora Szkoły Pani Teodozji Gorlewskiej, jak również Burmistrza Miasta Płońska Pana Andrzeja Pietrasika. Po dotarciu do celu Pan insp. Stanisław Świerczewski z Jednostki Strzeleckiej 1006 Płońsk przybliżył uczniom historię słynnej szarży Pierwszego Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego pod Arcelinem w ramach Bitwy Warszawskiej. Sprawdzianem wiedzy uczniowskiej była gra terenowa „Drogi do wolności”. Uczestnicy podzieleni na dwie grupy musieli jak najszybciej znaleźć odpowiedzi na pytania związane z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Na koniec wszyscy zjedli przepyszne kiełbaski przygodowe przez Radę Rodziców. Była to bardzo interesująca lekcja historii. Działania pod Arcelinem niewątpliwie przyczyniły się do sukcesu bitwy z 1920r. Kolejny raz uczestnicy mogli przekonać się jak interesująca jest historia „małej ojczyzny” oraz jakie może mieć przełożenie na historię całego narodu.