/  2008-2009   /  Polonistyczny sukces uczniów z płońskiej „Trójki”

Polonistyczny sukces uczniów z płońskiej „Trójki”

Laureatką tegorocznego Wojewódzkiego Konkursu Polonistycznego została Michaela Jarosławska, uczennica kl. VI c Szkoły Podstawowej nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego w Płońsku.

Tytuł laureata  zwalnia uczennicę z pisania sprawdzianu zewnętrznego dla klas VI z równoczesnym uzyskaniem najwyższego wyniku 40 punktów.

Ponadto otrzymuje ocenę celującą z języka polskiego na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej. Może także ubiegać się o przyjęcie do dowolnie wybranego gimnazjum w całej Polsce.

Finalistką konkursu została Wiktoria Stranz uczennica kl.VIb Szkoły Podstawowej nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego w Płońsku, która również będzie mogła poszczycić się oceną celującą z przedmiotu.

W  tym roku   Wojewódzki Konkurs Polonistyczny  pod patronatem  Mazowieckiego Kuratora Oświaty ma już swoją czwartą edycję. Celem konkursu było pogłębienie i rozszerzenie humanistycznych zainteresowań oraz uzdolnień uczniów, rozbudzenie twórczego myślenia, wrażliwości estetycznej, a także rozwijanie umiejętności językowych.

Temat przewodni konkursu to: „List, jako sposób porozumiewania się ze światem, czytelnikiem, samym sobą”.

Zadania  składały się z dwóch części. I część to sprawdzian literacko – językowy, a II część – wypowiedź pisemna – wypracowanie. Dnia 20.10.2008r. miał miejsce I etap (szkolny) Wojewódzkiego Konkursu Polonistycznego dla szkół podstawowych, do którego przystąpiło 26 uczniów z klas V i VI SP nr 3.

Do etapu II (rejonowego)  z  naszej szkoły zakwalifikowały się 3 osoby: Michaela Jarosławska  i Aleks Cieśluk z kl. VI c oraz Wiktoria Stranz z kl. VI b.

II etap  (rejonowy) tego konkursu  odbył się dn. 22.11.2008r. w Szkole Podstawowej nr 7 w Ciechanowie i przystąpiło do niego  97 uczniów z rejonu  Delegatury Ciechanów. Do etapu wojewódzkiego konkursu zakwalifikowali się uczniowie, którzy uzyskali co najmniej 90% punktów możliwych do zdobycia w etapie rejonowym. Komisja konkursowa do III etapu  (wojewódzkiego)  zakwalifikowała  zaledwie 4 osoby, w tym aż 2 uczennice z naszej szkoły: Michaelę Jarosławską i Wiktorię Stranz.

Etap wojewódzki odbył się dn. 10.01.2009 roku w Warszawie . Tym razem przystąpiło do niego tylko 79 uczniów z całego województwa mazowieckiego. Michaela i Wiktoria w ostatnim etapie zmagań   poradziły sobie doskonale.

To ogromny sukces naszych uczennic!

Do konkursu przygotowywały się pod kierunkiem nauczycieli języka polskiego: p. Aliny Chaberskiej i p. Katarzyny Stryjewskiej.