a
Image Alt

SP3

  /  Aktualności   /  2018-2019   /  Płońska Edycja Ogólnopolskiej Akcji Narodowe Czytanie

Płońska Edycja Ogólnopolskiej Akcji Narodowe Czytanie

Wzorem lat ubiegłych przedstawicieli Szkoły Podstawowej nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego w Płońsku nie zabrakło podczas Narodowego Czytania. Wizja rewolucji, bunt oraz rodząca się nadzieja niezwykle obrazowo została przedstawiona w tegorocznej lekturze – „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

Dnia 8 września w sali Miejskiego Centrum Kultury przywołano doświadczenia pierwszego pokolenia, które weszło w dorosłe życie w czasach, gdy Polska odzyskała niepodległość. Weronika Jankowska z klasy 8b wraz ze swoją mamą, panią Krystyną MarszałJankowską, przygotowały fragment „Pianistka”. Słuchaczy na chwilę przeniosły do majątku Nawłoć, gdzie główny bohater Cezary Baryka poznaje arystokratyczne życie
i zawiera nowe znajomości. To tam spotyka Wandę Okrzyńską, która
….mogła grać przez cały dzień, nie jedząc ani pijąc – mogła nie spać, nie wiedzieć, że żyje na świecie, byleby jej tylko pozwolono bębnić na fortepianie”.
O odpowiedni klimat zadbały również uczennice klasy 6b.
Gościem specjalnym wydarzenia był polski aktor sceny filmowej i teatralnej Jacek Rozenek. W wielu miastach w Polsce i na świecie w tym samym czasie czytana była powieść Stefana Żeromskiego. Czytelników połączyła jedna, niezwykle ważna lektura, znajdująca się w kanonie Antologii Niepodległości.

Niech ten wyjątkowy jubileusz będzie inspiracją do częstszego sięgania po dzieła polskich wieszczów narodowych.