/  2006-2007   /  Pasowanie na czytelnika

Pasowanie na czytelnika

W tradycję naszej szkoły wpisała się uroczystość „Pasowania na czytelnika” uczniów klas I. Jej  celem jest rozwijanie u dzieci zainteresowań czytelniczych i zachęcanie do czytania od najmłodszych lat.
Uroczystość poprzedziła wizyta dzieci w bibliotece szkolnej, podczas której zapoznały się z pracą nauczyciela bibliotekarza w tym z zasadami katalogowania i wypożyczania książek.
„Pasowanie na czytelnika” spotkało się z dużym zainteresowaniem ze strony rodziców, którzy licznie przybyli w tym dniu, by zobaczyć swoje pociechy w nowej roli – czytelnika szkolnej biblioteki.
Uroczystość miała miłą oprawę. Uczniowie zaprezentowali się w galowych strojach. By uświetnić szkolną uroczystość pierwszoklasiści wystąpili w inscenizacji podkreślającej poszanowanie książek, a także zachęcającej do częstego kontaktu z lekturą. Zaśpiewali również wesołe i znane piosenki, takie jak: „Witajcie w naszej bajce”, „Na Wojtusia z popielnika”, „Czerwony Kapturek”, „Kubuś Puchatek”. Publiczność świetnie bawiła się z małymi artystami. Bardzo podobały się wszystkim dzieci, które wcieliły się w postacie bohaterów bajek: Królewnę Śnieżkę, Czerwonego Kapturka, Kopciuszka, Jasia i Małgosię oraz Kubusia Puchatka. Widzowie nagrodzili pierwszoklasistów gromkimi brawami.
Po występie przyszła kolej na uroczyste pasowanie. Uczniowie klas I złożyli następujące przyrzeczenie:

„My uczniowie pierwszej klasy, uroczyście przyrzekamy, że będziemy kochać książki.
Krzywdy zrobić im nie damy. I wskazówek i rad książek będziemy słuchać z uwagą, obowiązki czytelnika traktować z wielką powagą”.

Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe zakładki do książek. Pasowanie na czytelnika stało się również okazją do wręczenia nagród i dyplomów laureatom szkolnego konkursu recytatorskiego.
Uroczystość spełniła oczekiwania nauczycieli, dzieci i rodziców. Pozostawiła miłe wrażenia.