/  2011-2012   /  Ogólnopolski Konkurs Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1768-1864

Ogólnopolski Konkurs Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1768-1864

W roku szkolnym 2011/12 odbyła się kolejna edycja Ogólnopolskiego Konkursu „ Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1768 – 1864. Od konfederacji barskiej do powstania styczniowego” W Szkole Podstawowej Nr 3 w Płońsku przygotowania do tego Konkursu rozpoczęły się już pod koniec II półrocza roku szkolnego 2010/11. Nauczyciel historii i społeczeństwa pani Grażyna Buczyńska zachęciła grupę zdolnych uczniów klas piątych do udziału w kółku historycznym. W trakcie zajęć uczniowie powtórzyli materiał z historii Polski omówiony na lekcjach, a także musieli poznać wydarzenia z przeszłości naszego państwa, które jeszcze nie były przedmiotem rozważań na zajęciach. Po rozpoczęciu roku szkolnego 2011/12 uczniowie spotykali się z nauczycielem na zajęciach koła historycznego 3 razy w tygodniu, w tym w soboty. Oprócz wiedzy ogólnej z przedmiotu zobowiązani byli bardzo szczegółowo poznać  historię Polski w latach 1768 – 1864, a więc czas rozbiorów  oraz walkę Polaków o niepodległość w XIX wieku. Był to materiał daleko wykraczający poza ramy programu nauczania. W trakcie zajęć, zwłaszcza przed etapem wojewódzkim uczniowie korzystali z Internetu i tablicy interaktywnej poznając broń tego okresu, obrazy oraz pieśni patriotyczne. Dużo pracowali z mapą i atlasami. W pierwszym, szkolnym etapie Konkursu, który odbył się w listopadzie 2011 roku, wzięło udział 10 uczniów. Spośród nich 4 zakwalifikowało się do etapu rejonowego, otrzymując z testu wysokie wyniki.  Byli to: Barbara Lewandowska z kl. VI d, Adam Białęcki, Rafał Kępczyński i Emil Rogiński z kl. VIa Teraz uczniowie naszej szkoły po raz pierwszy mieli się zmierzyć z uczniami innych szkół w rejonie. Na etapie rejonowym, który miał miejsce w Ciechanowie w styczniu 2012 roku powyżsi uczniowie zajęli cztery pierwsze miejsca i zakwalifikowali się do etapu wojewódzkiego w Warszawie. Praca do Konkursu wojewódzkiego zbiegła się w czasie z przygotowaniami do sprawdzianu szóstoklasisty, który uczniowie chcieli napisać jak najlepiej. Jednak zdołali te dwie sprawy pogodzić. Wysiłek uczniów naszej szkoły zakończył się ogromnym sukcesem. Na etapie wojewódzkim, który tym razem odbył się  29 marca 2012 roku na terenie Akademii Technicznej w Warszawie  – Rafał Kępczyński, Emil Rogiński, Adam Białęcki uzyskali tytuł laureata, a Barbara Lewandowska tytuł finalisty.