Image Alt

SP3 Płońsk

  /  2016-2017   /  Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

W poniedziałek, 21 listopada 2016 r. „Trójka” świętowała Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Święto to obchodzone jest 20 listopada. Uchwałę w sprawie ustanowienia Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka – na wniosek Rzecznika Praw Dziecka – podjął 7 listopada 2014 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Posłowie zgodzili się, że w polskim kalendarzu powinien znaleźć się dzień, podczas którego głośniej niż zwykle powinno się mówić, że dzieci mają swoje prawa. Już od rana przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego częstowali wszystkich pysznymi owocami z chorągiewkami, na których wypisane były prawa dziecka. Takim sympatycznym gestem rozpoczął się ten ważny dzień. Potem było równie ciekawie. Podczas przerw uczniowie bawili się przy dźwiękach muzyki, śpiewali piosenki, recytowali wiersze oraz rozwiązywali zagadki i łamigłówki, związane z  poszanowaniem praw dziecka. Ponadto uczniowie klasy 6d i 3a wybrali się z wizytą do Urzędu Miasta, gdzie  spotkali się z Panią  Burmistrz Teresą Kozerą. Dzieci wręczyły pracownikom urzędu jabłka z postulatami dotyczącymi praw dziecka. Następnie  udali się do Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Płońsku, gdzie odwiedzili Oddział Dziecięcy. Tam zaprezentowali przedstawienie pt. „Prawa dziecka, czyli na wesoło o sprawach poważnych”. Starsi koledzy w przystępny i humorystyczny sposób opowiedzieli małym pacjentom historię o dziecięcych prawach, czyli rzeczach dość ważnych i poważnych. W ten sposób zapewne pomogli im zrozumieć , np. ich prawo do wyrażania emocji, do miłości i bezpieczeństwa, do wyrażania siebie samego w odpowiedni sposób, do godności i szacunku. Wspólnie zaśpiewali piosenki Majki Jeżowskiej oraz zatańczyli z dziewczynkami z zespołu” Gracja”. Uśmiechy na twarzach pacjentów oddziału dziecięcego były nie do opisania. Z wielkim zaskoczeniem, ale też ogromną radością, przyjmowali drobne upominki oraz gadżety, które udało się zebrać w naszej szkole, a dzięki którym czas spędzony na oddziale szpitalnym upłynie szybciej i ciekawiej.