Warning: PHP Startup: Second argument has to be between 1 and the number of elements in the array in /autoinstalator/wordpressplus1/index.php on line 3

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /autoinstalator/wordpressplus1/index.php on line 3
Narodowe Czytanie 2020 – SP3 Płońsk
Image Alt

SP3 Płońsk

  /  2020/2021   /  Narodowe Czytanie 2020

Narodowe Czytanie 2020

Narodowe Czytanie to akcja Prezydenta RP Andrzeja Dudy zainaugurowana w 2012 roku. Jej głównym celem jest popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości przez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury.

W tym roku cała Polska czytała ,,Balladynę” Juliusza Słowackiego. W sobotę – 5 września 2020r. o godzinie 12.00 samorządowcy, dyrektorzy, nauczyciele płońskich szkół, ich uczniowie, a także osobistości ziemi płońskiej spotkali się w Poświętnem, przed Oficyną, tuż przy Sienkiewiczówce, żeby wspólnie wysłuchać fragmentów romantycznego dramatu w interpretacji miłośników literatury. Organizatorami uroczystości byli: Burmistrz Miasta Płońsk, Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Sienkiewicza w Płońsku oraz Miejskie  Centrum Kultury w Płońsku pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej RP.

Interpretację fragmentu aktu II prezentowali uczniowie klasy 8a: Anna Woźniak i Alan Piórkowski jako narratorzy, Katarzyna Drwięga (Alina), Oliwia Jóźwiak (Balladyna), Wiktor Jędraszczak, Krzysztof Szymborski (Grabiec), Matylda Łukasiewicz (Goplana), Julia Pierścińska i Zosia Januszewska (Chochlik i Skierka). Głosu Goplanie użyczyła: Daria Piekarz. Młodzież przygotowywała się pod kierunkiem: p. Anny Markowskiej i p. Sary Rudzińskiej przy współpracy z p. Dorotą Łukasiewicz, która odpowiadała za przygotowanie wokalne córki Matyldy.

Występ uczniów spotkał się z wielkim uznaniem słuchaczy i uczestników tegorocznego Narodowego Czytania. Szczególne podziękowania należą się rodzicom występujących uczniów, którzy zaangażowali się w gromadzenie rekwizytów i kostiumów. W trakcie występów ogłoszono konkurs na najciekawszą stylizację inspirowaną bohaterami Balladyny, którego rozstrzygnięcie okazało się być kolejnym sukcesem płońskiej Trójki, ponieważ I miejsce w konkursie zajęła uczennica klasy 8a – Matylda Łukasiewicz, która wcieliła się w rolę Goplany.

Druga część Płońskich Spotkań z Literaturą i Historią powiązana była z odsłonięciem pamiątkowej tablicy pani Zofii Malickiej, która w latach 1941 – 1944 podczas okupacji hitlerowskiej  prowadziła tajne nauczanie dzieci z Poświętnego i okolic. W związku z promocją książki p. Anny Malickiej, wnuczki siostry Marii Kownackiej, uczennica klasy 6c – Gabriela Staniszewska przeczytała fragmenty Historii rodziny przez dom pisanej. Ponadto przygotowano wystawę zdjęć i zbiorów z 20 – lecia międzywojennego oraz okresu tajnego nauczania. Kolekcję przedmiotów codziennego użytku, np. liczydło, młynek ręczny, kołowrotek, czy moździerz do ręcznego rozdrabniania i ucierania różnych substancji, prezentowały uczennice: Aleksandra Woźniak i Daria Piekarz. Zbiory pochodziły z pracowni historycznej oraz z prywatnych kolekcji rodziców uczniów klasy 8a. Wystawa została zorganizowana pod kierunkiem miłośniczek historii: p. Anny Kaczmarskiej (wychowawcy klasy 8a) oraz p. Doroty Ryglewicz.

Płońskie Spotkania z Historią i Literaturą za nami…

To była niezwykła sobota.

Uczniowie klasy 8a udowodnili, że Szkoła Podstawowa nr 3 pielęgnuje historię regionu i rozbudza miłość do polskiej literatury.

Post a Comment