/  Aktualności   /  2018-2019   /  Miejski Konkurs Ortograficzny klas III i VII „Mistrz Ortografii 2019” o zasięgu powiatowym i polonijnym

,,Płońsk – miastem nadziei” – taki tytuł nosiło tegoroczne dyktando, z którym 4 kwietnia 2019r. borykali się uczestnicy Konkursu Ortograficznego. Od lat organizatorem przedsięwzięcia o zasięgu miejskim, powiatowym i polonijnym jest Szkoła Podstawowa nr 3 im. S. Wyspiańskiego w Płońsku. Honorowy patronat nad konkursem objęli: Mazowiecki Kurator Oświaty i Burmistrz Miasta Płońsk – pan Andrzej Pietrasik, natomiast patronat medialny – tygodnik Extra Płońsk oraz Radio Płońsk.

Konkurs wpisany jest w tradycję szkoły. W tym roku była to XII edycja, której cel odnosił się między innymi do kultywowania tradycji języka polskiego wśród Polonii. W wydarzeniu brały udział szkoły polonijne: Polska Szkoła SEN i Polska Akademia Wiedzy PAK w Dublinie, Polska Szkoła IDEA w Athlone oraz Gimnazjum im. J.I. Kraszewskiego w Wilnie.

O godzinie 9.00 pani dyrektor Teodozja Gorlewska zainaugurowała uroczystość, życząc uczestnikom powodzenia w potyczkach ortograficznych. W rywalizacji ortograficznej wzięło udział 43 uczniów klas VII, 37 klas III oraz 22 uczestników z polskich szkół Irlandii i Litwy. Tegoroczne dyktando było zintegrowane z celem konkursu, ponieważ nawiązywało do barwnej historii miasta nad Płonką, promując małą Ojczyznę w środowisku lokalnym i polonijnym. W tekście dyktanda wspomniano o niezwykłych osobistościach związanych z Płońskiem, m.in. zasłużonym lekarzu Leonie Rutkowskim, wybitnym astronomie Janie Walerym Jędrzejewiczu oraz nobliście Henryku Sienkiewiczu, którego krótki pobyt wpisany jest w historię miasta.

Ortograficzne zmagania zwieńczył koncert pod hasłem: ,,Nasze miasto – pieśnią, wierszem i sercem malowane”, który odbył się w sali Miejskiego Centrum Kultury w Płońsku. Wydarzenie to zgromadziło wielu zaproszonych gości, przede wszystkim przyjaciół szkoły od wielu lat wspierających jej inicjatywy, w tym wieloletnich partnerów, którymi są: Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Sienkiewicza w Płońsku i Bank Spółdzielczy oraz płońskie firmy i prywatni przedsiębiorcy.

Uczestnicy koncertu zaprezentowali swoje talenty aktorskie i taneczne. Widowisko było połączeniem muzyki, tańca i słowa, co w metaforyczny sposób oddało więź uczniów z ,,małą Ojczyzną”. Młodsi artyści przedstawili tzw. ,,żywe obrazy”, natomiast ósmoklasiści na 10 dni przed pierwszym egzaminem odtańczyli tradycyjnego poloneza.

Koncert spotkał się z miłym odbiorem. Zwieńczeniem występu była liryczna piosenka, po czym odczytano laureatów i wyróżnionych w konkursie ortograficznym.

Laureatami konkursu „Mistrz Ortografii 2019” zostali:

W kategorii klas III:

Michał Sikora ze Szkoły Podstawowej w Czerwińsku nad Wisłą

Natalia Ruszczak ze Szkoły Podstawowej w Czerwińsku nad Wisłą

Oliwia Stankiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Walerego Jędrzejewicza w Płońsku

Wyróżnienia zdobyli:

Anna Gralak ze Szkoły Podstawowej w Krajkowie

Kornelia Jeziak ze Szkoły Podstawowej w Nowych Kucicach

Zofia Kacprzak ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego w Płońsku

Laureatami konkursu „Mistrz Ortografii 2019” zostali:

W kategorii klas VII:

Igor Hadryś ze Szkoły Podstawowej im. Józefa Wybickiego w Baboszewie

Dawid Szczepański Szkoły Podstawowej nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego w Płońsku

Julia Górska ze Szkoły Podstawowej im. ks. Macieja Sarbiewskiego w Sarbiewie

Wyróżnienia odebrali:

Monika Gutkowska ze Szkoły Podstawowej im. Stanisława Chojnackiego w Krajkowie

Julia Czyżewska ze Szkoły Podstawowej w Smardzewie

Błażej Podlaski ze Szkoły Podstawowej im. gen. Zygmunta Padlewskiego w Radzyminku

Wyróżnienie specjalne:

Maja Chrzanowska z Polskiej Akademii Wiedzy PAK w Dublinie w Irlandii.

Mistrzowie ortografii i ich opiekunowie otrzymali dyplomy i nagrody. Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 – p. T. Gorlewska podkreśliła, że ,,Mistrz Ortografii” to innowacyjne przedsięwzięcie wpisane w tradycje szkoły, służące podnoszeniu kultury języka polskiego, w tym poprawności ortograficznej. Podziękowała zwycięzcom, uczestnikom, nauczycielom, a także dzieciom i młodzieży występującym podczas koncertu.

Przygotowała: A. Dobrowolska