/  Aktualności   /  2018-2019   /  Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to dzień szczególnie ważny dla nas, Polaków. Tego dnia każdy powinien zadać sobie pytanie, czy zna zasady funkcjonujące w naszym języku. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej nr 3 oraz reprezentanci klas: 7a, 8b (Oliwia Kosińska, Zuzia Kamasa, Maks Konopka, Oskar Przybylski oraz Karolina Czarnecka, Weronika Jankowska oraz Maciej Szczepański), postanowili wyjść na ulice miasta i sprawdzić, czy mieszkańcy Płońska, pracownicy znanych, płońskich instytucji, znają poprawne formy i zasady pisowni. Tę ciekawą inicjatywę przygotowały z młodzieżą nauczycielki języka polskiego: p. A. Chaberska, p. A. Dobrowolska, p. A. Kacperska oraz p. K. Stryjewska.

Uczniowie z klasy 8b przeprowadzili wywiady z: pracownikami Urzędu Miasta, Sądu Rejonowego w Płońsku, Straży Pożarnej, przedstawicielami Policji, m.in. z panią podkom. Kingą Drążek– rzecznikiem prasowym Policji Powiatowej w Płońsku. Rozmówcy otrzymali słodkie podarunki w zamian za znajomość kultury polskiego języka.

Dwie uczennice z klasy 8b: Karolina Czarnecka i Weronika Jankowska były dostojnie ubrane w polskie stroje szlacheckie, natomiast uczennice z samorządu, przybrały postać biało-czerwonych aniołów, wzbudzając zainteresowanie wśród płońszczan.

Szczególnie ochoczo brali udział w zabawach językowych strażacy, którzy wykazali się całkiem niezłą znajomością zasad ortograficznych. Jednak na wyróżnienie i nasz podziw zasługują przedstawiciele sądu, którzy bardzo szybko i poprawnie udzielili odpowiedzi na trudne pytania dotyczące poprawności językowej. Dla pani sędzi– Iwony Kaniewskiej mieliśmy niespodziankę w postaci łamańców językowych. Jednak okazało się, że Pani Sędzia była bezkonkurencyjna, a nawet zaskoczyła rozmówców swoją zagadką językową, dotyczącą pisowni słowa: ,,ożeż Ty!” będącego połączeniem dwóch partykuł ,,-że” i ,,ż.” Zatem zarówno przedstawiciele sądu, jak i uczniowie, którzy przeprowadzali wywiad, musieli zmierzyć się oko w oko z trudnymi łamańcami.

Dzień z językiem polskim zakończono rozdawaniem cukierków mieszkańcom Płońska i promowaniem Szkoły Podstawowej nr 3, w której poloniści przypomnieli o znaczeniu Dnia Języka Ojczystego. Uczniowie przygotowujący wywiady, zrozumieli, że płońszczanie powinni być świadomi poprawności form języka polskiego.

Delegacja szkoły spisała się bardzo dobrze, a uczestnicy zabawy językowej wykazali zadowolenie, że mogli wziąć udział w tak ważnym przedsięwzięciu. Przeprowadzone wywiady i przebieg Dnia Języka Ojczystego zostanie utrwalony na filmie dokumentalnym, który zostanie zmontowany w celach edukacyjnych.

Wszyscy, którzy uczestniczyliśmy w przedsięwzięciu, doszliśmy do wniosku, że powinniśmy posługiwać się poprawną polszczyzną na co dzień i w miarę możliwości uświadamiać innych ludzi, dlaczego ważne jest posługiwanie poprawnymi formami języka polskiego.

Opracowali: Karolina Czarnecka i Maciej Szczepański z klasy 8b