a
Image Alt

SP3

  /  Aktualności   /  2018-2019   /  Lekcja historii – inauguracja akcji edukacyjnej „Drogi do Niepodległej”

Lekcja historii – inauguracja akcji edukacyjnej „Drogi do Niepodległej”

Dnia 13 września 2018 roku w naszej szkole miała miejsce inauguracja akcji edukacyjnej „Drogi do Niepodległej”, przeprowadzona przez doktora Tadeusza Skoczka, dyrektora Muzeum Niepodległości w Warszawie. Nasz gość przygotował prezentację „Powstanie styczniowe w zbiorach Muzeum Niepodległości”, zapoznał uczniów klasy 8b ze zgromadzonymi dziełami, jednocześnie niezwykle ciekawie opowiadając o losach ich autorów.

Opowiadał m.in. o Aleksandrze Sochaczewskim „malarzu syberyjskiej katorgi” oraz o obrazach Artura Grottgera. Przedstawił powstańczą historię Rudomira Benedyktowicza, który stracił obie dłonie, a mimo to malował z nakładkami, w które wkładano mu pędzle. Przedstawił uczniom, w jakich okolicznościach powstał „Album Stanisław Wyspiański. Dzieła malarskie” replika z 1920 roku.

Szczególnie zachęcał do zwiedzania Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, wspominając o jego wybitnych więźniach oraz o kapucynie, błogosławionym Honoracie Koźmińskim i jego nieocenionej roli w ostatnich godzinach skazańców.

Dr Tadeusz Skoczek wspomniał o Józefie Piłsudskim, który również był więźniem Cytadeli oraz o jego poczuciu humoru, którym wykazał się umieszczając publicznie swoje karykatury autorstwa Czermańskiego.

To była niezwykle pouczająca i inna niż wszystkie lekcja historii.