/  2017-2018   /  Konkurs Ortograficzny – „Mistrz Ortografii 2018”

Konkurs Ortograficzny – „Mistrz Ortografii 2018”

„Niepohamowaną, euforii, współobywateli, jarzmo i hołd” to tylko niektóre słowa z jakimi 19 kwietnia 2018 r. borykali się uczestnicy Konkursu Ortograficznego „Mistrz Ortografii 2018” klas III i VII szkół miejskich, powiatowych i polonijnych. Organizatorem wydarzenia była Szkoła Podstawowa nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego w Płońsku. Honorowy patronat nad konkursem objął Mazowiecki Kurator Oświaty oraz Burmistrz Miasta Płońsk pan Andrzej Pietrasik. Punktualnie o 900 rozpoczęto konkurs. Już przed wejściem na salę na uczniów czekały niespodzianki m.in. koszulki – białe dla siódmoklasistów oraz czerwone dla trzecioklasistów. Ten miły akcent był możliwi dzięki sponsorowi – firmie farmaceutycznej Novascon Pharmaceuticals Sp. z o.o, która oferuje produkty bez recept z linii Floractin.  Patriotyczne akcenty towarzyszyły uczestnikom również w sali. Pani dyrektor Teodozja Gorlewska powitała wszystkich zebranych oraz życzyła powodzenia w zmaganiach ortograficznych. Uczniowie,  którzy przeszli eliminacje w swoich szkołach przystąpili do finałowych  ortograficznych potyczek. W rywalizacji wzięło udział 35 uczniów klas VII i 52 z klas III z 30 szkół miejskich, powiatowych i polonijnych. Tegoroczne dyktando poświęcone było 100  rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Ortograficzne potyczki zwieńczył II Koncertu „Pod Skrzydłami Orła Białego – Ojczyzna pieśnią, wierszem i tańcem malowana” SP 3 dla Niepodległej”,  który odbył się w sali Miejskiego Centrum Kultury w Płońsku. Uczniowie „płońskiej Trojki” zaprezentowali swoje umiejętności wokalne, taneczne i recytatorskie. Niezwykle ciekawa choreografia ukazywała bogactwo polskiego folkloru. Tradycyjnie koncert rozpoczęto od jednego z narodowych tańców Polski – poloneza. Na  zakończenie części artystycznej wszyscy wspólnie zaśpiewali piosenkę „Kocham Cię Polsko”. Biało – czerwone akcenty oraz treść utworu poderwały wszystkich zebranych do wspólnego śpiewu.

Punktem kulminacyjnym było ogłoszenie wyników Konkursu Ortograficznego „Mistrz Ortografii”.

Laureaci:

w kategorii klas III:

Ewelina Rasińska ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Walerego Jędrzejewicza w Płońsku – opiekun p. Aleksandra Wiśniewska

-Natalia Bielawska ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego w Płońsku –opiekun p. Iwona Nowakowska

-Adam Dobrowolski ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego w Płońsku –opiekun p. Beata Gorzkiewicz

-Jan Machuderski ze Szkoły Podstawowej w Jońcu – opiekun p. Elżbieta Dylewska- Golnik

Wyróżnienia zdobyli:

-Kacper Więckiewicz ze Szkoły Podstawowej im. Stanisława Chojnackiego w Krajkowie opiekun p. Anita Wochnowicz

-Karol Kobus ze Szkoły Podstawowej w Nowym Mieście – opiekun p. Magdalena Oreszkiewicz

-Filip Niesłuchowski ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Papieża Jana Pawła II w Płońsku – opiekun p. Monika Piątkowska

-Michał Zmysłowski ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie – opiekun p. Elżbieta Sekular

-Nadia Przygódzka ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Dzierzążni – opiekun p. Małgorzata Karczewska

w kategorii klas VII:

Michał Kowalski ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego w Płońsku –opiekun p. Małgorzata Chojnacka.

-Martyna Walczak ze Szkoły Podstawowej im.ks. Jana Twardowskiego w Kamienicy –  opiekun p. Ewelina Górna

-Julia Czarneccka  ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Dzierzążni- opiekun p. Michalina Kierska.

-Zuzanna Sikorska ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Walerego Jędrzejewicza w Płońsku – opiekun p.Ilona Rutkowska

Wyróżnienia zdobyli:

-Oliwia Bylińska ze Szkoły Podstawowej w Raciążu – opiekun p. Katarzyna Kalińska

-Mariusz Buks ze Szkoły Podstawowej im.Marszałka Piłsudskiego w Chociszewie – opiekun p. Janina Piekut.

-Konstancja Bohdanowicz ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kołozębiu – opiekun p. Monika Łazarska

-Natalia Żmijewska ze Szkoły Podstawowej im. W.S. Reymonta w Koziebrodach – opiekun p. Anna Kurkiewicz.

-Oliwia Piaskowska ze Szkoły Podstawowej w Nowych Kucicach – opiekun p. Mariola Szeluga.

Mistrzowie pióra otrzymali dyplomy, puchary oraz nagrody. Nie zabrakło również podziękowań dla nauczycieli przygotowujących uczniów do konkursu oraz sponsorów. Koncert był zwieńczeniem wielu inicjatyw podejmowanych w SP3 związanych z 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości Na terenie szkoły realizowane są trzy innowacje pedagogiczne z charakterze patriotycznym : „Bohaterowie naszych przestworzy” (kl. III a) „Mali regionaliści z płońskiej Trójki” (kl. III b) i „Małe orlę” (kl. III f.). Ponadto realizowane są zadania w ramach „Szkoły Młodych Patriotów”. Pisemne zmagania na stałe wpisały się w historię „Trójki”. Jedenasta edycja Konkursu Ortograficznego za nami.  Już dziś zapraszamy na kolejny konkurs.