a
Image Alt

SP3

  /  Aktualności   /  2018-2019   /  Irlandzka przygoda SP3- ciąg dalszy…

Irlandzka przygoda SP3- ciąg dalszy…

Wymiany międzynarodowe to doskonały sposób na poznawanie nowych osób, kultur i zwyczajów. Uczniowie z płońskiej ,,Trójki” mieli możliwość uczestniczyć w jednej z nich.

W dniach od 15-19 listopada 2018 r. kolejna grupa młodzieży z SP3 wspólniez Panią dyrektor Teodozją Gorlewską i nauczycielem biologii, panią Teresą Panek-Sychowicz, wzięła udział w wymianie z Polską Akademią Wiedzy w Dublinie.

Wszystko zaczęło się w kwietniu br., kiedy dwie uczennice- zwyciężczynie Konkursu Ortograficznego z polskiej szkoły w Irlandii, odwiedziły nasze miasteczko nad Płonką– opowiada jedna z uczestniczek wyprawy. Martyna i Maja gościły w naszych domach od 17 do 21 kwietnia 2018 r. W tym czasie wzięły udział w Miejskim Konkursie Ortograficznym o zasięgu powiatowym i polonijnym, organizowanym przez naszą szkołę, pod patronatem Burmistrza Miasta Płońsk i Mazowieckiego Kuratora Oświaty. Podczas uroczystego rozstrzygnięcia konkursu nasi goście zaprezentowali się przed licznie zgromadzoną publicznością- wspomina Weronika. W czasie pobytu w Polsce zaplanowaliśmy szereg atrakcji, m.in. zwiedzanie stolicy. Dziewczynki ze łzami w oczach odjeżdżały z Płońska- dodaje Marysia.

Pożegnanie w kwietniu było chwilowe, ponieważ wiedziałyśmy, że już w listopadzie spotkamy się ponownie. Punktem kulminacyjnym naszej drugiej wyprawy były obchody 100-lecia odzyskania niepodległości połączone ze ślubowaniem pierwszych klas i nadaniem Polskiej Akademii Wiedzy imienia Adama Mickiewicza. Miałyśmy tam okazję reprezentować nasze miasto i szkołę- wspominają Marysia z Weroniką.

Ośmioosobowa grupa z „Trójki” zwiedziła stolicę Irlandii- Dublin. Zobaczyła m.in. wspaniałą bibliotekę w Trinity College, muzeum figur woskowych, St. Stephen’s Green Park. Widziała także plażę w Portmarnock, zamek w Malahide i spróbowała typowej irlandzkiej potrawy – Fish and Chips.

Mieszkałyśmy u Mai i Martyny, które gościły u nas w kwietniu. Każdego dnia rodziny dziewczynek zapewniały nam ciekawe atrakcje. Dzięki nim zobaczyłyśmy między innymi Phoenix Park –
wspominają z entuzjazmem uczennice klasy 8b.

Wymiana międzynarodowa była znakomitą okazją doskonalenia kompetencji językowych i skutecznego komunikowania się. Umożliwiła także uczestnikom zdobycie wiedzy o Irlandii i tamtejszej kulturze oraz zwyczajach. Uczniowie zapytani o wrażenia, jednogłośnie stwierdzają, że była to wspaniała, zagraniczna przygoda. Wszyscy są pod ogromnym wrażeniem wyjazdu.

Cieszymy się, że mieliśmy okazję uczestniczyć w tej niesamowitej wyprawie i mamy nadzieję, że to nie koniec fantastycznej przygody z Irlandią.

Wspomnienia Weroniki Jankowskiej i Marii Maraszek z klasy 8a