Witamy na stronie SP3 w Płońsku arrow Cyfrowa Szkoła arrow E-learning nowoczesna szkoła efektywne nauczanie
wtorek, 17 lipiec 2018
 
 
E-learning nowoczesna szkoła efektywne nauczanie PDF Drukuj E-mail
Napisał admin   
poniedziałek, 04 czerwiec 2012

E-learning – nowoczesna szkoła – efektywne nauczanie

Platforma e-learningowa Edumaster  przeznaczona jest do prowadzenia efektywnego procesu dydaktycznego w środowisku Internetu. E-learning (e-edukacja) to zastosowanie różnych informatycznych narzędzi do wspomagania procesu nauczania, które bazują na sieci komputerowej. Funkcjonalność platformy e-learningowej Edumaster polega na  gromadzeniu, przetwarzaniu i publikowaniu treści dydaktycznych w postaci elektronicznej. Jest również wsparciem dla nauczyciela w procesie prowadzenia kształcenia przez Internet oraz weryfikacji stopnia opanowania materiału (mechanizmy testowania wiedzy, zadania domowe).

Wykorzystanie e-learningu w procesie kształcenia obok sprzętu multimedialnego, wpływa na lepszy przepływ informacji i większy dostęp do treści edukacyjnych. Platforma e-learningowa jest doskonałym narzędziem podnoszącym standard i efektywność nauczania. E-learning to sposób na ciekawą lekcję, nowoczesną formę prowadzenia zajęć, efektywne nauczanie w szkole oraz w domu. Budowa i funkcjonalności platformy ukierunkowane są na prowadzenie uczestnika przez proces nauczania oraz utrzymanie jego motywacji. Platforma w szkole podnosi standard nauczania, pozwala na efektywniejsze i prostsze zarządzanie zasobami edukacyjnymi oraz wynikami pracy uczniów. Efektem jest także usprawnienie komunikacji pomiędzy nauczycielem a uczniem. W rezultacie wykorzystanie platformy e-learningowej wpływa na poprawę wizerunku szkoły na tle innych placówek. Szczególnego znaczenia nabiera umiejętność dostosowania własnego warsztatu pracy do zmieniającego się świata, zainteresowań uczniów, podążanie za ich aktywnością poznawczą. Dlatego dla nauczycieli to nie tylko nowy sposób prezentacji wiedzy i komunikacji z uczniami, ale przede wszystkim nowy warsztat pracy - zarówno w dziedzinie narzędzi, jak i nowej metodyki nauczania, jaką niesie ze sobą e-learning.

Platformę e-learningową w naszej szkole wykorzystujemy na zajęciach rozwijających z informatyki  poprzez realizację całych tematów przy pomocy platformy lub jako wsparcie dla nauczania tradycyjnego.

Przyjęto następujące założenia:

 • kontakt z nauczycielem jest możliwy zarówno bezpośrednio jak również poprzez korespondencję elektroniczną;
 • praca w grupach odbywa się  w przestrzeni wirtualnej;
 • praca na platformie odbywa się na lekcjach i w domu poprzez przesłanie odpowiedzi rozwiązanych zadań;
 • zadania wykonane na lekcjach prezentowane są grupie na platformie;
 • na platformie umieszczane są także ciekawe zagadnienia;
 • dla potrzeb uzupełniania wiadomości udostępniane są odpowiednie samouczki;
 • uczniowie mają możliwość kontaktu między sobą i nauczycielem;
 • terminowość wykonywanych zadań.

 

 

Uczniowie bardzo chętnie pracują na platformie e-learningowej. Jest to dla nich ciekawy sposób organizacji pracy. Czasowe rozłożenie zadań i możliwość wykonania ich w domu jest dla nich bardzo istotna. Dzieci rozwijają umiejętności w zakresie korzystania z komputera poprzez pracę na platformie.

Zastosowanie e-learningu do nauczania jest bardzo dobrym pomysłem na unowocześnienie pracy w szkole. Warto również podkreślić, iż niezależnie od wszystkich zalet dydaktycznych, już samo stworzenie możliwości kontaktu w sieci z nauczycielem prowadzącym przedmiot, z wychowawcą, daje  pozytywne efekty w pracy dydaktyczno-wychowawczej. Obecnie wielu uczniów kontaktuje się za pomocą poczty czy komunikatorów. „Rozmowy” na platformie ośmielają wielu uczniów do prezentowania i precyzowania poglądów, które łatwiej wypowiedzieć online. Zmniejsza się dystans do nauczyciela, uczniowie chętniej zwierzają się ze swoich kłopotów, nawet braku umiejętności technicznych i łatwiej im też zwrócić się z prośbą o pomoc. W obliczu problemów, jakie pojawiają się z młodzieżą poszerzanie kontaktu z uczniami na wirtualny, poza szkołą jest na pewno pozytywnym rozwiązaniem.

W klasie 5e platformę e-learningową wykorzystujemy także do kontaktów z rodzicami. Korzystając z zakładki „Zarządzaj rodzicami” wychowawca (p. Ewa Chrzanowska) założyła wszystkim rodzicom konta na platformie i na bieżąco informuje ich o osiągnięciach edukacyjnych dzieci oraz ich zachowaniu. Taki dziennik elektroniczny jest doskonałym rozwiązaniem szczególnie dla rodziców, którzy na bieżąco monitorują oceny swoich dzieci i wszelkimi wątpliwościami mogą podzielić się drogą elektroniczną. Mając możliwość monitorowania czasu rodziców na platformie widać jak duże jest zainteresowanie taką formą kontaktu nauczyciel – rodzic i odwrotnie. Na potwierdzenie prezentacja zrzutów ekranu listów od rodziców:

ImageImage 

Ewa Chrzanowska

Nauczyciel matematyki, informatyki, wychowawca klasy 5e

 

 

Ostatnia aktualizacja ( wtorek, 05 czerwiec 2012 )
< Poprzedni   Następny >
 
Top! Top!
0 queries executed