/  2019-2020   /  Dzień Rekolekcji Adwentowych

Dzień Rekolekcji Adwentowych

Adwentowo, rekolekcyjnie, ale i świątecznie społeczność Szkoły Podstawowej Nr 3 im Stanisława Wyspiańskiego w Płońsku przeżywała tegoroczne rekolekcje. Honorowymi gośćmi były Siostry Felicjanki z Warszawy ze Zgromadzenia Sióstr Świętego Feliksa. Razem z nimi wszyscy uczniowie wyruszyli w adwentową drogę na poszukiwania Pana Jezusa. Siostra Florentyna i Siostra Ida przeprowadziły katechezę z animacjami pod tytułem: „Wyruszam w drogę”. W Bardzo obrazowy sposób wyjaśniły dzieciom, jak razem z Panem Jezusem pokonać choroby naszego serca: żmijowatość, zajączkowatość, pawiowatość, motylowatość. Następnie uczniowie pod kierunkiem nauczycieli wykonywali prace plastyczne: klasy I- IV – „Słonecznik”, klasy V- VIII – „Mapę Życia”.

Dlaczego „Słonecznik”? Piękno tego kwiatu na pewno zauważa każdy z nas. Motyw kwiatów słonecznika przejawia się w pracach malarzy, rzeźbiarzy i poetów. Ich uroda inspiruje wielu twórców ludowych. Słoneczniki są symbolem lata i piękna przyrody. Swoją wdzięczną nazwę uzyskały dzięki temu, że przez cały dzień zwracają się ku promieniom słońca, a ich okazałe kwiaty przypominają słońce. Siostry wyjaśniły, że jak słonecznik zwraca się ku promieniom słońca tak my powinniśmy zwracać się ku Jezusowi, który jest naszym słońcem niosącym nam ciepło, miłość, przebaczenie, radość.

Dlaczego „Mapa Życia? Najprościej rzecz ujmując taka mapa to plastyczne przedstawienie tego, co już ważnego wydarzyło się w naszym życiu oraz pokazanie naszych planów i marzeń na najbliższy okres. Życie ma się tylko jedno. To my z pomocą Pana Boga możemy decydować o tym, co zmienimy w naszym życiu, co będziemy chcieli osiągnąć, co osiągniemy, z czego zrezygnujemy. Warto zaglądać do takiej „Mapy Życia”, by patrzeć jak krok po kroku realizujemy swoje życiowe marzenia.

Rekolekcje zakończyły się jasełkami bożonarodzeniowymi, które w tym roku nosiły tytuł: „A my do Betlejem”. Zgodnie z tytułem bożonarodzeniowego przedstawienia, dzięki małym aktorom cała społeczność szkolna przeniosła się do betlejemskiej stajenki. Zanim jednak to nastąpiło dzieci wcieliły się w role naukowca, modelki, kompozytora, bankiera, informatyka którzy nie mieli czasu przyjąć strudzonych drogą Józefa i Maryi. Nie było dla nich miejsca, ale znalazło się w ubogiej szopce. To tutaj przybyli pastuszkowie przebudzeni przez anioła. To do mizernej, lichej stajenki przybyli Trzej Królowie, aby w nowo narodzonym dostrzec długo oczekiwanego Zbawiciela, Maleńką Miłość.

Młodzi artyści dostarczyli całej społeczności szkolnej wiele wzruszeń. Piękna dekoracja, śpiew kolęd i pastorałek, układy taneczne wprowadziły wszystkich w niepowtarzalny świąteczny nastrój.