/  2015-2016   /  Dzień Patrona

Dzień Patrona

Dzień Patrona Stanisława Wyspiańskiego to dla społeczności Szkoły Podstawowej nr 3 w Płońsku niezwykle ważna uroczystość. Swoją obecnością zaszczycili nas: burmistrz miasta pan Andrzej Pietrasik oraz licznie zgromadzeni rodzice. W tym roku została ona poprzedzona konkursem ” Żywe obrazy”. Jest to swobodna i aktywna forma edukacji poprzez zabawę. Edukacji w dziedzinie sztuki, a ściślej wiedzy na temat dzieł światowego malarstwa. Uczniowie mieli za zadanie przedstawić wybrane dziecko Stanisława Wyspiańskiego wykorzystując do tego siebie (ciało, gesty, mimikę, ustawienia) oraz przedmioty, tkaniny i ubiory, przyrodę, wnętrza, zmieniającą się aurę itp. Za wzór posłużyły im głównie reprodukcje obrazów artysty. Następnie były fotografowane. Efekty pracy dzieci zostały przedstawione w formie baneru, który można było oglądać podczas uroczystości. W salach lekcyjnych i holu widniały gazetki okolicznościowe, związane z osobą naszego Patrona. Na lekcjach języka polskiego uczniowie przygotowywali prezentacje dotyczące Stanisława Wyspiańskiego. 25 maja o godzinie 950 odbył się apel upamiętniający postać słynnego artysty. Wszystko rozpoczęło się od dźwięków poloneza, przy których na parkiecie pięknie zatańczyła klasa 3 d. Następnie głos zabrała pani dyrektor Teodozja Gorlewska, która powitała zgromadzonych gości oraz uczniów i rodziców obecnych na uroczystości. Przyszedł czas na przedstawienie pt. „Niecodzienne zadanie domowe”. W rolę artystów wcielili się uczniowie klasy V a, którzy w dość humorystyczny sposób przybliżyli nam postać Patrona Szkoły Stanisława Wyspiańskiego. Nie zabrakło miłych dla ucha muzycznych akcentów w wykonaniu chóru szkolnego. Mogliśmy usłyszeć m. in. piosenki „Na Wawel, na Wawel” czy też „Krakowiaka” .W pięknych strojach ludowych krakowiaka zatańczyły dzieci z kl. 2 a. Były też elementy zaskoczenia, kiedy to na scenie pojawiły się dzieci z klasy 3 d z muzycznymi tubami, zwanymi Bum bum rurkami i zachwyciły widownię pięknym wykonaniem utworu na tych instrumentach. Ostatnia piosenka „O smoku wawelskim” sprawiła, że publiczność mogła sobie doskonale wyobrazić historię związaną z Krakowem, miejscem w którym urodził się i wychował patron naszej szkoły. Tego dnia duch Stanisława Wyspiańskiego towarzyszył wszystkim, a emocje i wrażenia po przedstawieniu zapadną na długo w pamięci uczniów.