/  2017-2018   /  Dzień Patrona Szkoły

Dzień Patrona Szkoły

Stanisław Wyspiański – patron, który nas inspiruje

Dnia 16 maja br. w Szkole Podstawowej nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego w Płońsku odbyło się szczególne święto – Dzień Patrona Szkoły. Zgodnie z tradycją społeczność szkolna przygotowała szereg działań związanych z tą wybitną postacią. Uczniowie w formie prezentacji multimedialnych przybliżyli sylwetkę nietuzinkowego artysty oraz zaprosili na wirtualny spacer krakowskimi śladami Wyspiańskiego. Nie zabrakło krótkich scenek, ciekawostek oraz prezentacji fragmentów twórczości wieszcza. Uczniowie wraz z nauczycielami wędrowali korytarzem twórczości Stanisława Wyspiańskiego,  tym samym utrwalając sobie istotne informacje na jego temat. Ponadto napisali wiersze „Mój patron, moja szkoła i ja”. Okazało się, że uczniowie potrafią tworzyć, rymować oraz ciekawie opowiadać o swoim patronie. Tegoroczne obchody Dnia Patrona Szkoły były wyjątkowe – w 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę przyświecało im hasło „Polska to jest wielka rzecz”. Cytat zaczerpnięty z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego wprowadził zebranych w podniosły nastrój. Na scenie nie zabrakło patriotycznych akcentów. Wierszem, śpiewem, muzyką i tańcem występujący ukazywali bogactwo polskiego folkloru. Uczniowie w barwnym korowodzie zaprezentowali jeden z tańców narodowych – polonez. Barwy narodowe towarzyszyły uczennicom podczas „Tańca Eleny” jak również uczestnikom innowacji pedagogicznej „Muzyczne talenty SP3 dla Płońska”. Na zakończenie części artystycznej wszyscy wspólnie zaśpiewali piosenkę „Kocham Cię Polsko”. Biało – czerwone akcenty oraz treść utworu poderwały wszystkich zebranych do wspólnego śpiewu. Wyjątkowe wydarzenie w „płońskiej Trójce” pokazało jak łączyć tradycję i nowoczesność. Barwna postać Stanisława Wyspiańskiego co roku dostarcza wielu inspiracji.