/  2014-2015   /  Dzień Patrona Szkoły „Śladami sztuki Stanisława Wyspiańskiego”

Dzień Patrona Szkoły „Śladami sztuki Stanisława Wyspiańskiego”

W Szkole Podstawowej nr 3 im. S. Wyspiańskiego w Płońsku odbyły się  obchody Dnia Patrona. W czwartek, 28 maja 2015r. w sali sportowej zgromadziła się cała społeczność szkolna, a także zaproszeni goście i przyjaciele placówki – burmistrz naszego miasta – p. Andrzej Pietrasik, przewodniczący Rady Rodziców – p. Jacek Przybylski oraz płoński artysta rzeźbiarz – p. Sławomir Zembrzuski. Niezwykle ciepło wszystkich zebranych przywitała pani dyrektor Teodozja Gorlewska. W przedstawieniu wzięli udział uczniowie kl. 4d oraz ich rodzice –p. Małgorzata i Waldemar Jędraszczak, p. Wioleta i Rafał Zuba , p. Katarzyna Chrobot. Program słowno – muzyczny nosił tytuł Śladami sztuki Stanisława Wyspiańskiego. Życie i twórczość wielkiego Patrona przybliżył uczniom Vincent van Gogh. Nie mogło też zabraknąć Krakowa, Jana Matejki, legendy o smoku wawelskim i fragmentów „Wesela” – największego dzieła dramatopisarza. Na scenie pojawił się sam mistrz Wyspiański, którego doskonale odegrał jeden z rodziców – p. Rafał Zuba. Inscenizację uświetniły występy chóru szkolnego oraz melodie zagrane na instrumentach klawiszowych przez uczniów kl.4d – Marię Maraszek, Macieja Kostuna i Weronikę Jankowską. Piosenkę „Nie przenoście nam stolicy do Krakowa” zaśpiewała Kinga Winczewska. W pięknych strojach ludowych krakowiaka zatańczyły dzieci z kl. Ia. W tańcu dworskim zaprezentowały się pierwszoklasistki ze swoimi mamami. Wielkie brawa i podziękowania należą się wszystkim rodzicom, którzy zdecydowali się wystąpić w przedstawieniu. Finałowa scena wprawiła publiczność w doskonały nastrój. W rytm krakowiaka wirowali wszyscy aktorzy. Do tańca został zaproszony również burmistrz p. Andrzej Pietrasik oraz przewodniczący Rady Rodziców p. Jacek Przybylski. Do obchodów Dnia Patrona Szkoły włączono plener malarski , którego tematem był Kraków – miasto Stanisława Wyspiańskiego. Prace uczniów kl. I – VI można było podziwiać w czasie trwania uroczystości. Fachowa poradą młodym malarzom służył pan Sławomir Zembrzuski. Tego dnia duch Stanisława Wyspiańskiego towarzyszył wszystkim, a emocje i wrażenia po przedstawieniu zapadną na długo w pamięci uczniów.

Program artystyczny został przygotowany przez nauczycieli SP3 : Annę Kacperską, Elżbietę Nowakowską, Katarzynę Stryjewską, Annę Kaczmarską, Anetę Sybicką, Danutę Krysiak, Mariusza Gajewskiego.

Plener zorganizowały: Beata Niewiadomska i Bogda Nowakowska