/  2017-2018   /  Dzień Głośnego Czytania

Dzień Głośnego Czytania

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego w Płońsku od 13 lat uczestniczy w ogólnopolskiej akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”, której celem jest zachęcanie rodziców, wychowawców i innych dorosłych do codziennego, co najmniej 20-minutowego czytania dzieciom. Tegoroczną kampanię zainaugurował w szkole Dzień Głośnego Czytania, obchodzony w całej Polsce 29 września. Święto zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. W tym dniu najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Z ogólnopolską akcją „Cała Polska Czyta Dzieciom” związane są dwa wyjątkowe wydarzenia: Dzień Głośnego Czytania, który rozpoczyna promowanie czytania w szkole i Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom-obchodzony na początku czerwca, który jest zwieńczeniem akcji. W tych wydarzeniach kulturalnych od wielu lat uczestniczy społeczność szkolna i lokalna. Do akcji włączają się zaproszeni goście, dyrekcja i pracownicy szkoły oraz rodzice. Zwykle czytane są wiersze lub fragmenty prozy dla dzieci i młodzieży. W tym roku  uczniom klas starszych przybliżono twórczość patrona szkoły, Stanisława Wyspiańskiego. Wysłuchali oni wybranych fragmentów „Wesela” i „Wyzwolenia” oraz wierszy. W czytelnicze przedsięwzięcie każdego roku angażuje  się wiele znanych osób. W tym roku zaproszono do czytania:

1. Burmistrza Miasta Płońsk, pana Andrzeja Pietrasika
  2. Wicestarostę Powiatu Płońskiego, panią Annę Dumińską – Kierską
  3. Panią Teresę Piekarz
  4. Kierownika Biblioteki Pedagogicznej w Płońsku, panią Renatę Grabowską
  5. Dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Płońsku, pana Jarosława Chylińskiego
  6. Księdza Adama Wardę
  7. Radnego Rady Powiatu Płońskiego, pana Dariusza Żelasko
  8. Redaktora Naczelnego Tygodnika EXTRA PŁOŃSK, pana Piotra Pszczółkowskiego
  9. Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego, paniąTeodozję Gorlewską