a
Image Alt

SP3

  /  Aktualności   /  2018-2019   /  Bal „SP3 dla Niepodległej”

Bal „SP3 dla Niepodległej”

W tym roku Narodowe Święto Niepodległości społeczność Szkoły Podstawowej nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego w Płońsku obchodziła w sposób wyjątkowy.

Dnia 14 listopada 2018 r. uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście, spotkali się na Balu „SP3 dla Niepodległej”. To niecodzienne wydarzenie było możliwe dzięki realizacji projektu „Godność, wolność, niepodległość” współfinansowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach rządowego programu wieloletniego „Niepodległa”. Do konkursu przystąpiło blisko 2500 szkół i placówek oświatowych, dofinansowanych zostało 257, w tym nasza szkoła, co niewątpliwie zasługuje na podkreślenie.

Na terenie szkoły przeprowadzono wiele inicjatyw mających uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Zorganizowano wystawę pamiątek rodzinnych
z okresu międzywojennego „Od przeszłości dla przyszłości na stulecie Niepodległej”. Uczniowie klasy 6a uczestniczyli w rajdzie rowerowym do Arcelina, miejsca związanego z bohaterstwem i chwałą Polaków. Uczniowie zostali zapoznani z historią słynnej szarży
Pierwszego Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego pod Arcelinem w ramach Bitwy Warszawskiej. Klasy 5a i 6a wzięły udział w wycieczce do Warszawy „Śladami Marszałka Józefa Piłsudskiego”. W ubiegłym tygodniu odbyła się akcja „Wywieś flagę na 11 listopada”, w ramach której dzieci, pod kierunkiem nauczycieli, wycięły białe i czerwone serca, którymi udekorowane zostały okna szkoły tworząc ogromną flagę. Ponadto odbył się Szkolny Konkurs Piosenki i Poezji Patriotycznej.

Bal stanowił zwieńczenie działań podejmowanych w ramach realizowanego projektu. W wyjątkowy sposób uczczono 100 rocznicę odzyskania Niepodległości. Przypomniano także tradycje takich imprez w przedwojennej Polsce jako miejsca spotkania i dialogu.

Wśród zaproszonych gości był pan Andrzej Pietrasik – burmistrz miasta Płońsk, ks. Tomasz Markowicz – proboszcz parafii pw. Św. Ojca Pio, pan Jarosław Chyliński – dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Płońsku, pan Jacek Przybylski – przewodniczący Rady Rodziców, pani Katarzyna Kamińska – przedstawiciel Rady Rodziców oraz seniorki – pani Urszula Konwerska i pani Krystyna Żądło.

Wszystkie klasy wkroczyły na salę tanecznym krokiem. Bal rozpoczął się tradycyjnym polonezem. Widok zapierał dech w piersiach, gdyż poloneza zatańczyli uczniowie.

Uczestnicy przenieśli się do czasów międzywojennych, kiedy świętowano z ogromną radością. Biletem wstępu oprócz dobrego humoru były elementy ubioru z lat dwudziestych
i trzydziestych.