/  2009-2010   /  Apel z okazji niepodległości

Apel z okazji niepodległości

W dniu 09. 11. 2009 roku odbył się apel z okazji 91 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Brali w nim udział uczniowie klas VI c, VI a, III b oraz  szkolny chór. Występ przygotowały – nauczyciel historii Grażyna Buczyńska i  nauczyciel nauczania zintegrowanego – Krystyna Milewska. Za oprawę muzyczną byli odpowiedzialni – Mariusz Gajewski i Danuta Krysiak. Na początku  pani Dyrektor Teodozja Gorlewska wyjaśniła zebranym uczniom czego dotyczy tematyka apelu. Następnie wszyscy uczniowie zaśpiewali hymn Polski. Uczniowie biorący udział w apelu przedstawili drogę Polaków do niepodległości w latach 1795 – 1918, począwszy od Legionów Polskich we Włoszech, poprzez powstanie listopadowe, styczniowe, a skończywszy na walce Polaków   w czasie I wojny światowej, która przyniosła Polsce upragnioną niepodległość po 123 latach niewoli.  Szczególnie podkreślona została postać Józefa Piłsudskiego, który w czasie wojny był dowódcą I brygady Legionów Polskich, a po odzyskaniu niepodległości stanął na czele odrodzonej Polski. Słowo wiążące narratorów było przeplatane patriotycznymi wierszami i pieśniami ( m. in.: „ Warszawianka”, „ Pieśń strzelców z 1863 roku”, „ Rota”, „Piechota”, „ Przybyli ułani” ).Po zakończeniu apelu delegacja uczniów złożyła kwiaty pod znajdującym się przed szkołą obeliskiem, upamiętniającym rocznicę odzyskania niepodległości.