/  2013-2014   /  Apel katyński

Apel katyński

Dnia 10.04.2014  roku odbył się uroczysty apel, w którym społeczność naszej szkoły uczciła pamięć ponad 14 tysięcy polskich jeńców wojennych i blisko 7,5 tysiąca cywilnych więźniów zamordowanych wiosną1940 roku w Katyniu, Miednoje i na ziemi smoleńskiej na polecenie Stalina. Katyń to w świadomości Polaków nazwa-symbol kojarzący się z ludobójczą polityką władz radzieckich wobec narodu polskiego. Uczniowie przypomnieli te tragiczne wydarzenia.

Przedstawili zebranym sylwetkę ppłk. Wincentego Witolda Cendro, więźnia obozu w Kozielsku, jednego spośród rzeszy Polaków zamordowanych w katyńskim lesie strzałem w tył głowy. Na terenie naszej szkoły 4 lata temu posadzony został Dąb Pamięci poświęcony ppłk. Wincentemu Cendro.

Minutą ciszy społeczność szkolna uczciła pamięć 96. ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem sprzed 4 lat – m. In. Pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich oraz ostatniego prezydenta na uchodźctwie Ryszarda Kaczorowskiego.

Chór szkolny i zespół muzyczny uświetniły występ wykonując niezwykle wzruszające piosenki.

Występ słowno-muzyczny przygotowali nauczyciele historii i muzyki: G. Buczyńska, A. Kaczmarska, D. Krysiak i M. Gajewski.