a
Image Alt

SP3

  /  Aktualności   /  2018-2019   /  Adwentowy dzień Rekolekcyjny

Adwentowy dzień Rekolekcyjny

Tegoroczny „Adwentowy Dzień Rekolekcyjny” pod hasłem – „Miłość bliźniego” odbył się w naszej szkole 5 grudnia 2018r. Pomysłodawcą naszych adwentowych rozważań był proboszcz Parafii pw. Św. Ojca Pio w Płońsku Tomasz Markowicz. Każdy człowiek, który staje na drodze mojego życia, jest moim bliźnim i godnym miłości. Podstawą miłości bliźniego jest człowieczeństwo w każdym z nas, solidarność z każdym człowiekiem.

Bliźnim wobec drugiego jest ten, kto „okazuje mu miłosierdzie”, kto z miłością zbliża się do drugiego, kto z głębokim wzruszeniem pochyla się nad nim, kto mu współczuje w nieszczęściu, w niebezpieczeństwie, w potrzebie bo okazuje zainteresowanie, życzliwość, łaskawość i pomoc. Szybko odkryliśmy, że ciężka praca Straży Pożarnej, wolontariuszy, przedstawicieli Punktu Terapii Zajęciowej działającego pod patronatem Caritas Diecezji Płockiej czy sióstr zakonnych ze Zgromadzenia Miłosierdzia Bożego w Płocku ma wiele wspólnego z miłością bliźniego.

Nawiązując do tego, uczniowie klas 0-VIII, ubrani w białe bluzki i koszulki, na których widniały serca w kolorze czerwonym, zielonym, niebieskim i fioletowym, wyruszyli pod opieką nauczycieli odkrywać miłość w drugim człowieku w obszarach przygotowanych na terenie szkoły. Były to:

  1. Bliźni w niebezpieczeństwie”

  2. Bliźni w potrzebie”

  3. Bliźni to człowiek głodny miłości”

  4. Bliźni to Pan Bóg obecny w drugim człowieku”.

Nasz szkolny „Adwentowy dzień rekolekcyjny” oderwał nas od szarej codzienności. Był czasem refleksji, integracji społeczności szkolnej, modlitwy, nauki, wprawdzie nie szkolnych przedmiotów, ale miłości człowieka, czyli tego co powinno stanowić sens naszego życia. Dziś już wiemy, że w miłości bliźniego liczy się ostatecznie efektywnie okazana pomoc lub przynajmniej gotowość przyjścia z pomocą.

Finałem szkolnych rekolekcji adwentowych był koncert zespołu wokalno- muzycznego „Fratres”. Młodzi klerycy zachęcili wszystkich obecnych do wspólnego śpiewania i radosnego przeżywania adwentu.