/  Aktualności   /  2018-2019   /  5-dniowa przygoda ze Szkołą IDEA w Athlone

5-dniowa przygoda ze Szkołą IDEA w Athlone

Współpraca Szkoły Podstawowej nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego w Płońsku z polskimi szkołami polonijnymi rozpoczęła się dzięki inicjatywie Urzędu Miasta i Pana Burmistrza Andrzeja Pietrasika, który umożliwił dyrektorom płońskich szkół podstawowych udział w „Festiwalu Partnerstw”. Odbył się on w grudniu 2017 roku w Ostródzie. Inicjatorem spotkania była największa organizacja wspierająca Polonię i Polaków mieszkających poza granicami kraju – Stowarzyszenie Wspólnota Polska. Podczas Festiwalu pani dyrektor Teodozja Gorlewska nawiązała współpracę z polskimi szkołami z Dublina SEN, szkołą PAK oraz Gimnazjum im. J.I. Kraszewskiego z Wilna. Efektem tej współpracy był udział uczniów tych szkół w zorganizowanym przez placówkę miejskim Konkursie Ortograficznym „Mistrz Ortografii 2018” szkół powiatowych i polonijnych. Płońska „Trójka” przy wsparciu Urzędu Miasta zorganizowała finalistom konkursu i ich opiekunom 4dniowy pobyt w Polsce. Dalszym etapem współpracy było przystąpienie do projektu pn. „Wspólna ławka”, ogłoszonego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

W ramach projektu w dniach 5-9 października 2018 roku 15-osobowa grupa uczniów naszej szkoły pod opieką wicedyrektorów, pani Ewy Kiragi i pani Katarzyny Uniewskiej oraz pana Marcina Zaborowskiego, wzięła udział w wymianie z polską szkołą IDEA w Athlone w Irlandii.

Program pobytu był bardzo bogaty. Uczestnicy wyjazdu mieli okazję poznać życie szkolne uczniów polskiej szkoły w Athlone.

Specjalnie dla nich przygotowano lekcję historii o Polaku Pawle Edmundzie Strzeleckim, który był ważną postacią dla Irlandczyków.

Jego postać będzie też tematem książki napisanej wspólnie z uczniami z Athlone.

Atrakcją pobytu był nocny spacer po Dublinie, Belfaście, rejs łodzią wikingów oraz zwiedzanie muzeum Titanica.

Irlandia to kraina przepięknych krajobrazów, o czym mogli przekonać się uczestnicy wymiany.

Podziwiali Giant’s Causeway – Groblę Olbrzyma, miejsce magiczne, pełne wspaniałych widoków i dziwów natury. Niebywałą atrakcją był też most linowy zawieszony około 30 m nad  wodą . Wiodła do niego długa droga wzdłuż klifów i pięknych widoków na Ocean Atlantycki oraz wyspę Rathlin. W oddali widać było wybrzeże Szkocji.

W ostatnim dniu pobytu odbył się marszobieg szlakiem św. Patryka „ Dla Niepodległej”. Miejscem docelowym były ruiny zamku Ward, gdzie kręcono wiele scen serialu „Gra o tron”.

Wieczorem uczniowie mogli wykazać się wiedzą o Irlandii uczestnicząc w quizie. Wypadli znakomicie!

W czasie pobytu nie spadła ani jedna kropla deszczu, co nawet dla samych Irlandczyków było niesamowite.

To było 5 dni wspaniałej przygody ze Szkołą IDEA w Athlone!

Czekamy teraz na rewizytę naszych irlandzkich kolegów w kwietniu.